Otevřít menu

Reputace firmy na internetu (SERM)


Pojem Search Engine Reputation Management (SERM) je spojen s prací firmy nad svou reputací ve vyhledávači. Nejdůležitějším slovem v tomto pojmu je reputace – pověst. Pověstí lze nazvat převládající názor o někom nebo o něčem jako například o značce, společnosti nebo individuální osobě.

Neustálý vývoj internetových technologií vede k tomu, že většina z nás upřednostňuje získávání informací na různých internetových zdrojích před televizí nebo novinami. Proto termín SERM pro jakoukoliv značku je čím dál tím více důležitější. Lidé jsou zvyklí diskutovat ve fórech a na sociálních sítích téměř o všem.

Totéž platí pro reference, názory a komentáře různých lidí. Proto negativní reference dokáží snížit prodej produktu společnosti jak v krátkém tak v dlouhodobé hledisku. Naopak dobré hodnocení může poskytnout proud nových zákazníků. Pojem SERM v sobě zahrnuje řadu opatření zaměřených na zvýšení počtu pozitivního obsahu o firmě na internetu, specifickém výrobku nebo službě.

Internet je v současné době nepostradatelná část života moderního člověka. Když se uživatel chystá koupit nový telefon, auto nebo zájezd k moři, začíná hledat všechny dostupné informace na internetu. Je velká pravděpodobnost, že bude konfrontován i s referencemi, které do značné míry ovlivní jeho konečné rozhodnutí. Zejména pokud se jedná o velké uznávané portály s různými referencemi pro velký počet firem. V České republice je to portál Yelp.cz, Najisto.cz, Firmy.cz nebo reference na Google My Business, které se vyskytují ve výsledkách vyhledávání na Google.

Hlavním úkolem SERM je vytěsnit negativní hodnocení na prvních pozicích ve vyhledávačích. Nejvěrnější způsob je zveřejnění velkého množství pozitivních informací o společnosti na různých webových stránkách a pak jejich prosazení ve vyhledávačích.

Různé způsoby řízení pověsti firmy

Lze vymezit několik způsobů řízení pověsti firmy ve vyhledávačích:

  • Zvýšení úrovně obsluhy zákazníků, která může motivovat ke zveřejnění kladné reference na různých portálech.
  • Aktivní profily v sociálních sítích a tvorba tematických skupin, kde mohou probíhat diskuze a firma bude moci kontrolovat a filtrovat nevyžádané komentáře.
  • Zvýšení prestiže a image podniku pomocí publikací a press release na populárních tematických webových stránkách a zpravodajských portálech
  • Kladné reference zaměstnanců podniku zveřejněné na známých pracovních portálech

Všechny tyto způsoby pomáhají firmě v boji za kladný obsah a vytěsňování negativních názorů, které mohou odradit potenciální zákazníky. Hlavním přínosem SERM pro společnost je zvýšení její reputace v očích zákazníka, což je nejcennější nehmotná hodnota. Tím, že vytvoří zvláštní oddělení nebo najme jinou firmu, která bude sledovat pověst, může společnost zajistit rychlou reakci na vznik záporné zpětné vazby o značce nebo produktu. Může tím kontrolovat, aby potenciální zákazníci, kteří hledají reference, objevili pozitivní nebo neutrální informace.

Proces však není tak jednoduchý. Není nutné mít vysokou erudici pro rozlišení skutečné recenze od falešné. Navíc falešné komentáře jsou používané nejen pro zlepšení pověsti společnosti, ale také k odstranění konkurence na trhu. To je dalším důvodem, proč by každá firma měla věnovat zvláštní pozornost SERM a aktivně pracovat s tímto nástrojem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2019 Artem Smirnov