Otevřít menu

Proč je tvorba obsahu důležitá?


Tvorba obsahu (Copywriting) je jádrem celé oblasti internetového marketingu. Žádná firma se neobejde bez kvalitního obsahu na svých cílových stránkách. V moderní interpretaci lze copywriting pochopit jako proces vytváření reklamního textu. Tyto texty propagují určité výrobky nebo služby a motivují ke zvýšení prodeje.

V praxi má však pojem copywriting širší použití. Na internetu existují miliony stránek a každý den se tiskne statisíce reklamních brožur a pro to všechno jsou nutné kvalitní texty. Ne vždy ale informace v textu musí prodávat. Copywriting není tedy spojen jen s psaním komerčního textu, ale představuje spíše vytváření textu s cílem vyvolat požadovanou reakci u lidí. Reakce mohou být různé – koupit, inspirovat, motivovat, zavolat, nadchnout se nebo zapamatovat. Z jiného pohledu samotné napsání textu není automaticky copywritingem.

Texty píší také novináři a dokonce i manažeři, kteří tvoří tiskové zprávy pro novináře. Tím vzniká otázka, jaký je rozdíl mezi novinářem a copywriterem. S největší pravděpodobností zde jde o jasný rozdíl v profesích a hlavně cílech jejich sdělení. Novinář se snaží předat informaci pro publikum a dává mu příležitost vytvořit si vlastní závěry. Úkolem copywritera je naopak závěry správně vytvořit a formulovat a zejména vyvolat u publika určitou akci. Copywriting je tedy zjednodušeně řečeno hlavním základem pro úspěch firmy na internetu.

Základem pro psaní textu na webových stránkách je dodržování stylistiky, gramatiky a sémantiky. Obsah na webové stránce musí plnit hned dvě funkce: vyvolání akce u čtenáře a u vyhledávače. O vyvolání akce u čtenáře se zabývá předchozí odstavec. Pokud jde o vyvolání akce u vyhledávače, musí se usilovat o to, aby vyhledávač pochopil, že stránka má vysokou hodnotu pro určitá klíčová slova. To znamená, že po vytvoření obsahu a indexaci stránky vyhledávač tuto stránku vyhodnotí jako relevantní.

Publikace napsaných textů nevyvolává okamžité reakce jako zvýšení prodeje, ale spíše podporuje dlouhodobější vlivy. Postupem času se zvýší popularita stránek a tím také pozice ve vyhledávači. Pokud je ale v textu příliš viditelná snaha o rychlé získání nových zákazníků, vytváří to spíše negativní účinky a může to odradit čtenáře. Proto obecně platí, že největší umění je zaujmout čtenáře, udržet jeho pozornost a motivovat ho vracet se zpět. Kromě textu je proto třeba použít i kvalitní infografiku, obrázky a vhodná videa.

Pokud jde o otázku kvality, tak ve výsledku pět kvalitních článků může být efektivnější, než deset průměrných. To vede k jednoduchému závěru, že když se spojí počet s kvalitou, bude se popularita stránek rychle pohybovat směrem vzhůru. Návštěvník, který je spokojen s kvalitou obsahu, může sdílet odkaz se svými přáteli v sociálních sítích nebo jej poslat přes jiný komunikační kanál. Díky tomu se pak může zvyšovat celková návštěvnost a každý nový text bude přitahovat stále více návštěvníků.

Dlouhodobým efektem kvalitního obsahu jsou další reakce. To znamená například, že firmu začnou citovat jiné webové stránky, přivolá zájem blogerů, firma může být vyzvána k vyjádření na online webináři či konferenci a mohou přijít žádosti o komentáře k tematickým článkům na různých webech. Z dlouhodobého hlediska tedy roste expertnost firmy.

Obsah může mít mnoho formátů: články a publikace, novinky, elektronické knihy, reporty, fotografie, audio, video, webináře, prezentace, infografika, intelektuální mapy, šablony, případové studie apod. Není možné určit univerzální postup na to, jak sestavit ideální obsah. Vždy záleží na citu a umění konkrétního copywritera, který obsah sestavuje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2019 Artem Smirnov