Otevřít menu

Obsahový marketing


Obsahový marketing (content marketing) je klíčovým komponentem pro to, aby se naplnili cíle internetového marketingu. Obsahový marketing znamená tvorbu obsahu, který zákazníci hledají ve vyhledávačích, chtějí číst na internetových stránkách a jsou připraveni za něj vyměnit své kontaktní údaje. Svým charakterem dokáže cílové publikum nejenom informovat, ale vzdělávat nebo pobavit. Zahrnuje přípravu a rozšiřování vysoce kvalitní, relevantní a hodnotné informace, která nepředstavuje reklamní sdělení, ale spíše nenásilně ovlivňuje rozhodnutí spotřebitele při výběru produktu.

Existuje mnoho cest šíření informačního obsahu: webové stránky, blogy, sociální media, tradiční media, knihy, časopisy, tištěné nebo online zpravodajství, emailové odběry, podcasty, semináře, webináře, konference či video portály.

Cílem volného toku informací není v reklamě konkrétních produktů, ale v informování spotřebitele o celkové situaci v tomto segmentu trhu, o novinkách a problémech a o tom, jak produkty konkrétní firmy mohou pomoci tyto problémy vyřešit. Obsahový marketing je tedy promyšlená strategie založená na podrobné analýze trhu a potřeb zákazníků.

Taková strategie umožňuje získat emailovou adresu nebo telefon uživatele bez úsilí a jakýchkoliv nevyžádaných aktivit. Uživatelé se sami chtějí dozvědět více o produktech firmy a vyplnit například speciální formulář na základě kterého dostanou odkaz na elektronickou knihu, cenový katalog, audio nebo video záznam webináře či video o produktu, který nabízí firma na trhu.

Jak říká Joe Pulizzi, jeden z největších propagátorů obsahového marketingu:

„Vaši zákazníci se nezajímají o vás, vaše produkty nebo vaše služby… zajímají se o sebe – o vlastní touhy a potřeby. Smysl obsahového marketingu je vytvářet zajímavé informace, o které se vaši zákaznici přirozeně zajímají a tím pádem se vlastně budou přirozeně zajímat i o vás.“

Zjednodušeně řečeno, místo toho aby firmy protlačovali svá reklamní sdělení a vnucovali své zboží zákazníkům, připravuje se taková informace o produktech, která udělá z obyčejného uživatele „fanouška“ značky.

Místo protlačování zboží na trh firma přijímá přání zákazníka o podrobnější informaci o produktu nebo firmě samotné. Jádrem této strategie je víra, že pokud zákazníkům firma pomůže získat dodatečné užitečné informace o výrobku a naučí je ho správně používat, zákazník se stane více loajálním. Vznikne v něm důvěra a kladný vztah ke značce. Firma se pro něj stane expertem v oboru a až vznikne potřeba koupit daný produkt, zákazník se bez rozmyšlení obrátí na konkrétní firmu.

Hlavní ukol

Úkolem obsahového marketingu je vytvoření takového informačního pole kolem firmy, které způsobí, že aktivní role v prodejním vztahu přejde na zákazníky. Proč je to tak důležité, aby zákazníci sami našli informace o produktu a požadovali užitečné materiály?

Důvodem je to, že časy, kde obchodní organizace používaly masovou reklamu, jsou nenávratně pryč. Spotřebitelé unikají zuřivé reklamě a chtějí mít reálnou možnost si vybrat na co se dívat, co číst, poslouchat a jakou informaci spotřebovávat. Je v módě obecný trend odmítání sledování televizních reklam. Mladí lidé rádi vybírají sami podle svého vkusu a uvážení, pokud se jedná například o poslech hudby. Místo použití radia se snaží vyhledat mediální obsah na internetu. Mimo to čtou příspěvky v blogách na sociálních sítích, ve které mají větší důvěru, než v klasická media. Proto sociální sítě nabírají takovou popularitu u aktivních vrstev populace a obsahový marketing dává uživatelům tu informaci, která je pro ně užitečná a důležitá pro svobodný a nezávislý výběr produktu.

Takový nápad měl i Seth Godin, který předpovídal již v roce 1999 ve své knize Permission Marketing, že v budoucnosti se spotřebitelé ocitnou v takovém poli informací a svobodné volby produktu, že obchodníci budou muset vynaložit většinu úsilí na zachycení pozornosti budoucího zákazníka, hlavním úkolem marketingu bude získat přístup k osobním údajům spotřebitele a získat jeho důvěru jako poskytovatel výrobků nebo služeb.

To co Seth Godin popisuje, je současná realita. Televizní diváci přepínají programy, když se objeví blok reklamy na obrazovce, čtenáři ignorují v časopisech a novinách otisklé inzeráty, internetoví uživatelé nevěnují takovou pozornost banerové reklamě při surfování a kontrole emailu a občas i vypnou jejich zobrazení ve svých prohlížečích pomocí speciálních programů. Naopak dobrovolně odcházejí do sociálních sítí, kde mají spoustu virtuálních přátel, kterým důvěřují mnohem více.

V současné době již není výjimkou, že mnohé firmy začínají používat obsahový marketing takovým způsobem, že pořádají webináře, dělají podcasty a radioshow, natáčejí krátká informační videa a otevírají vlastní video kanály, píší příspěvky do korporativních blogů a sbírají tak loajální auditorium kolem svého brandu. V nějakém smyslu zakládají vlastní media na základě zájmů své cílové skupiny. Aby firma dosáhla co největší pozornosti svého nového příspěvku, používá všechny kanály distribuce obsahu – rozešle emailem odkaz na příspěvek a zveřejní odkaz na svých sociálních sítích v různých formách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2019 Artem Smirnov