Otevřít menu

Marketing na sociálních sítích: Youtube a Twitter


Od založení roku 2005 nabízí Youtube možnost objevovat, sledovat a sdílet vlastní videa. Tato sociální síť je natolik populární, že některá videa mají i více než miliardu shlédnutí. Youtube povoluje uživatelům také honotit a komentovat videa. Firma pro svou propagaci může vybrat různé typy video obsahu, jako rozhovory, expertní rady, vzdělávací video, animovaná videa, video reference, video prezentace, video blogy nebo záznamy korporativních tréninků a mnoho dalších.

Tvorba obsahu je však pouhý začátek, samotná videa je pak nutno aktivně propagovat. čím více lidí video shlédne, tím lépe pro firmu. Neznamená to ale více čím více jakýchkoliv lidí. Cílem je získat je co nejrelevantnější návštěvnost, pomocí zaměření se na konkrétní cílovou skupinu. Pro proagaci videa pomocí reklamy lze použít oficiální nástroj Google AdWords, který má široké výběr nastavení a targetingu na vybrané uživatele. Inspirovat se pro vytvoření obsahu a názvů jednotlivých videí lze pomocí analýzy firemních profilů konkurentů.

Jako zpětná vazba ohledně obsahu se uvažuje počet shlédnutí, komentářů a «líbí se mi». Záleží také na specifikaci oblasti podnikání jakých rad a postupů se držet. Neoficiální, ale populární cestou propagace na Youtube je účast ve videích na profilech známých Youtuberů. Může se jednat o ukázku produktu (product placement), recenze, doporučení nebo interview.

Twitter

Socíální síť  Twitter funguje na trochu odlišném principu než předchozí sociální sítě a umožňuje uživatelům zveřejňovat a číst příspěvky známé jako Tweety. Tweet představuje textový příspěvěk dlouhý maximálně 140 znaků. Popularita sociální sítě Twitter v České republice je mnohem slabší než popularita ostatních sítí, to neznamená ale, že by se měla podceňovat.

Twitter také umožňuje jako předchozí popsané sociální sítě placenou propagaci. Zatím je dostupná propagace celého profilu nebo konkrétních tweetů, jež jsou na daném profilu publikované. Úspěšnost reklamy jako v předchozích případech je ovlivněna zacílením a atraktivitou vybranných Tweetů. Zacílení se může rozdělit být podle zájmu uživatele, nedávno použitých klíčových slov, podle odebírání konkrétních Twitter účtů nebo rozmístění reklamy ve výsledkách vyhledávání.

Poslední a nejzajímavější možností zacílení je na uživatele podobné těm, kteří firemní účet už odebírají. Pokud se cílová skupina konkrétní firmy na této sociální síti pohybuje, nesmí jí firma vynechat ze své strategie propagace na internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Artem Smirnov