Otevřít menu

Marketing na sociálních sítích: Facebook a Instagram


Facebook je v současnosti nejpopulárnější sociální síť v České republice. Podle zveřejněných statistik se na Facebook  přihlásí každý měsíc víc jak 4.5 milionů čechů. Přitom větší část z nich tráví na síti každý den. Zajímavostí je, že 4.5 milionů uživatelů představuje zároveň 56% všech českých uživatelů internetu. Přesné množství účtů udávaných Facebookem je však pouze odhad, protože část profilů jsou mrtvé profily, falešné účty, nebo účty dětí pod 13 let, které jsou zakázané, ale přesto se zakládají s falešným datem narození.

Pro zvyšování povědomí o firmě se na Facebooku nabízí vytvoření a spravování firmemního profilu, který se může pravidelně naplňovat libovolným obsahem. Konečným cílem je poté zaujmout stále zákazníky a přilákat nové a zajistit, aby se pravidelně na profil vraceli.

Prvním krokem je úprava a optimalizace firemního profilu, která zahrnuje informace o firmě, odkazy na webové stránky a nahrávání firmemního grafického obsahu, jako je logo nebo hlavní banner. Dalším krokem je budování kvalitního obsahu, který neobsahuje jenom informaci o slevách a akcích. Používání profilu čistě k prodejním nabídkám není nejlepší zvolená strategie. Firma by se proto měla soustředit na budování takového obsahu, který je užitečný a přínosný pro odběratele. To zahrnuje zajímavé články, videa nebo fotografie z vybrané oblasti. Efektivní strategií bude publikace příspěvků z vlastního blogu firmy, který přinutí odběratele přejít na webové stránky a zvýší pravděpodobnost prodeje produktů firmy.

Následujícím krokem je definování skupiny potenciálních zákazníků a spouštění cílené reklamy na ně. Snaha oslovit všechny uživatele bez rozlišení bude mít spíše negativní dopad a bude mít za důsledek plýtvání investičních prostředků. K definování skupiny potenciálních zákazníků pomůže analýza stávající zákazníků a inspirace u konkurentů.

Spustit hned ideálně nastavenou reklamu nelze bez zpětné vazby a testováním odlišných kampaní. Jen tak se dá zjistit, jaká nastavení jsou nejúčinnější a vyvolávají pozitivní reakce u uživatelů. Příspěvky na firemní stránce se musí přidávat pravidelně, aby profil vypadal živý a aktuální. Pokud se na profilu několik týdnů neobjeví žádné příspěvky, může firma zptrati zájem nejenom stávajících zákazníků, ale i těch potenciálních, které profil poprvé navštíví.

V případě sociální sítě Facebook jde o unikátní nástroj internetového marketingu se silnou zpětnou vazbou, který mnoho firem zanedbává. Využití toho nástroje je však nezvytné pro zjištění, co zákazníci chtějí, s čím jsou spokojeni a co jim firma může nabídnout.

Instagram

Další sociální síť, která má stále větší popularitu ve světě je Instagram, která patří společnosti Facebook. Vystupuje jako volně dostupná aplikace, kterou drtivá většina uživatelů používá přes různá mobilní zařízení. Aplikace podporuje všechny aktuální mobilní operační systémy jako iOS, Android a Windows Phone. Instagram umožňuje uživatelům sdílet své fotografie a videa včetně možnosti vysílání videa v živém přenosu. K nahraným fotografiím lze aplikovat různé filtry.

Sociální síť Instagram nemá za cíl konkurovat jiným sociálním sítím jako Facebook a Twitter, naopak umožňuje propojení a sdílení příspěvků na těchto sítích. Současně také instagram podporuje změnu osobního účtu na firemní profil, což nabízí své výhody. Podstatnou výhodou pro sledující je možnost kontaktování firmy bez odchodu z aplikace (zavolat nebo napsat e-mail).

Další výhodou je zobrazení kategorie podnikání, kterou má firma uvedenou na Facebooku. Firma také může přidat adresu, kde se po rozkliknutí zobrazí mapa s přesnou lokací. Nejdůležitější výhodou pro firmy je možnost analytického přehledu příspěvků a sledujících.

V minulosti měl Instagram zásadní nedostatek spojený s absencí jakékoliv statistiky a analytiky. Nyní ale na firemním profilu lze zjistit základní informace o sledujících jako je věk, pohlaví nebo místo jejich lokace. Další důležitou informací, kterou Instagram poskytuje, jsou analytické metriky příspěvků jako je dosah, počet zobrazení, prokliky na odkaz a počet komentářů. Pomocí těchto přehledů lze sledovat přesný výkon příspěvků a plánovat další publikace podle úspěšnosti příspěvků v minulosti.

Poku má ale profil méně než 100 sledujících, možnost analyticky se nezobrazí. Poslední výhodou firmeního profilu je možnost reklamy pro příspěvky přímo v aplikaci. Nutné je však propojit profil s reklamním účtem na Facebooku. Po schválení a spuštění reklamy se budou výsledky kampaně zobrazovat přímo v aplikaci. Nicméně funkcionalita reklamy v aplikaci nabízí méně možností a je méně přehlednější než kasické nastavení přes Facebook. Pro nastavení a sledování chodu reklamy profesionální cestou se musí použít reklamní účet na Facebooku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Artem Smirnov