Otevřít menu

E-mail marketing


E-mail marketing je důležitý nástroj pro práci s cílovou skupinou a propagací na internetu, který usnadňuje přímou komunikaci mezi podnikem a potenciálními nebo existujícími zákazníky. Cílem použití tohoto nástroje je posílit loajalitu zákazníků a zvýšit prodej. Přestože tento nástroj již dlouho existuje a vzniklo mnoho nových marketingových nástrojů, e-mail marketing zůstává jedním z nejdůležitějších.

E-mailová sdělení jsou vhodná nejenom pro podporu přímého prodeje, ale také pro získání zpětné vazby ohledně produktu. Založení a udržování kvalitních vztahů s cílovou skupinou pomocí e-mailu vede k opakovaným nákupům a dává možnost rychle propagovat nové nabídky a okamžitě sbírat názory odběratelů. E-mailový marketing může rychleji a levněji vést k opakovaným nákupům než zacílené reklamy.

Hlavní předností e-mailového marketingu jsou nízké náklady na podporu kanálu, sběr aktuální databáze cílové skupiny, schopnost plně automatizovat tento proces na základě informací o segmentech v databázi a efektivní personální sdělení pro každého zákazníka. Je důležité podotknout, že e-mail marketing nemá nic společného s nevyžádanými e-maily, neboli spamy, které se rozesílají bez souhlasu uživatele. V e-mail marketingu to funguje naopak – uživatel dobrovolně dává k dispozici svou adresu a tím sám žádá o začátek vztahu s firmou.

Měřit efektivitu tohoto nástroje lze pomocí několika ukazatelů:

  1. Počet odběratelů. Čím větší je datová základna cílových příjemců, tím větší zisk může přinášet e‑mailový marketing. Pro sběr e-mailových adres uživatelů se využívají různé strategie, z nichž nejznámější je výměna elektronické adresy příjemce za výhodnou nabídku od firmy: bezplatný užitečný obsah, kód kuponu, rezervace místa na uzavřeném webináři, pravidelné informování o slevových akcích aj.
  2. Open Rate. Hlavní metodou zvyšování tohoto ukazatele je pravidelné testování a optimalizace titulu a obsahu zasílaného sdělení. Je důležité poznamenat, že zajímavý a atraktivní vzhled e-mailu může sice způsobit jeho otevření a přečtení, ale klíčem k efektivnímu prodeji je hodnota a užitečnost obsahu z pohledu uživatele.
  3. Click Through Rate. Tento ukazatel měří kolik příjemců otevřelo e-mail a naplnilo cíl – navštívilo stránku, odpovědělo na dotazník, či shlédli zaslané video. Hlavními faktory ovlivňujícími tento ukazatel jsou design a obsah mailu.
  4. Počet zrušení odběrů a označení jako spam. Kvalitní emailový marketing předpokládá 1 – 2 % zrušení odběrů, což je považováno za standard pro komerční obchodní sdělení. Pokud se ale jedná o označení mailu jako nevyžádaný spam, tak tento může sloužit jako signál pro firmu, že zasílá příliš častá nebo nevhodná sdělení.
  5. Conversion Rate. Jedná se o procento odběratelů, kteří po přechodu na odkaz uskutečnili nákup z inzerované nabídky. Výše tohoto ukazatele závisí na kvalitě sdělení a vzhledu webové stránky se zveřejněnou nabídkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2019 Artem Smirnov