Otevřít menu

Analýza konkurence (SEO)


Analýza konkurence je nezbytnou částí celkové analýzy v jakékoliv oblasti, velkou roli hraje zejména v internetovém marketingu. V případě SEO se analýzu webových stránek vyplatí dělat z několika důvodů.

Prvním je možnost vyhledat všechny konkurenti, najít jejich nedostatky nebo slabé stránky v optimalizaci, které lze pak využít ve svůj prospěch. Dalším důvodem je možnost pomocí srovnání všech dat pro několik domén pochopit, proč konkurenti mají lepší výsledky ve vyhledávači. Posledním důvodem je také inspirace pro tvorbu budoucího obsahu. I když oba popsané důvody jsou propojené, jedná se o rozdílný postup při provedení analýzy.

Konkurence z pohledu optimalizace webových stránek představuje něco jiného, než tradiční konkurence v byznysu v obecném smyslu. Tradiční představa je, že konkurent je ten, kdo nabízí stejné produkty na trhu, Avšak v případě konkurence podle optimalizace pro vyhledávače jde o konkurenci v neplacených výsledcích vyhledávání. Konkurenti v případě nějaké vybrané firmy jsou jiné webové stránky v on-line prostoru, které z různých důvodů ve výsledkách vyhledávání bojují o stejné vyhledávací výrazy jako firemní webové stránky vybrané firmy.

Proto konkurenti nemusejí být firemní stránky jiných firem, ale také osobní blogy, fóra, zpravodajské portály, regionální nebo mezinárodní katalogy či dokonce jednotlivé stránky sociálních sítí. Hlavním důvodem toho je to, že systémy vyhledávání nemají přesně stanovené rozlišení při určení pozic pro obyčejné a komerčně zaměřené vyhledávací výrazy. Základním cílem, který vyhledávače sledují, je poskytnout uživatelům maximálně relevantní obsah, který odpovídá zadávaným vyhledávacím dotazům.

V případě, že pokud firma uvádí nový produkt na internet a má jíž zpracovanou analýzu klíčových slov, konkrétněji ví, zda o produkt existuje zájem, je vhodné také provést analýzu konkurence. V tomto případě by se jednalo o zkoumání současné situace ve výsledkách vyhledávání a zjištění, jaká je konkurence pro každé konkrétní zvolené klíčové slovo nebo výraz.

Může se stát, že pro některé klíčové výrazy bude konkurence tak velká, že prostě pro nové stránky s podobným obsahem nebude prostor. To by nakonec znamenalo potřebu zbytečně velkých investic pro dosažení vysokých pozic pro tyto výrazy. Pokud by se tak stalo, lepší prioritou by bylo odstranění těchto klíčových výrazů ze strategie pro propagaci a zaměření se na jiné výrazy, které potřebují vynaložení menšího úsilí a prostředků pro propagaci ve vyhledávači.

Podrobná analýza konkurence ve výsledkách vyhledávání před začátkem propagace nového produktu firmy může zbavit vynaložení neočekávaných investic v budoucnu nebo nakonec i zachránit před neúspěchem.

Analýza odkazového profilu konkurentů

SEO analýza se zaměřuje na obecnou situaci daného oboru nebo konkrétních vybraných výrazů. V případě potřeby se lze pak zaměřit na detaily. Pokud jde o analýzu zpětných odkazů, může se provést porovnání mezi doménou určité firmy a domény jejích konkurentů. Pro zjištění, jaké je současné postavení ve srovnání s konkurencí, lze se zaměřit na detailnější zkoumání jednotlivých odkazů a zjištění jejich kvality a možném způsobu vzniku.

Zároveň lze určit, které stránky konkurentů jsou z pohledu odkazování nejpopulárnější a inspirovat se tím pro tvorbu nových stránek s obsahem. Rozbory odkazovaného profilu je časově náročná záležitost, která však dokáže poskytnout detailnější pohled na současnou situaci v neplacených výsledkách vyhledávání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

© 2021 Artem Smirnov